Podcast na RTV SLO – O medvrstniškem nasilju – 10.4.2025, Ljubljana

“Drži, težko se je postaviti na stran žrtve, če cela razredna ali skupinska dinamika podpira vodjo, ki pa podžiga medvrstniško nasilje. Zato je po navadi tako, da četudi vodjo ali njegove pomočnike izključijo ali drugače kaznujejo, razredna dinamika ostaja enaka. Večina učencev krivi žrtev za to, da so morali vodjo izključiti.” Ker gre torej za precej zapletene odnose, je pomembno ukrepati v vsakem primeru posebej. “Medvrstniško nasilje se je vedno dogajalo, seveda so zdaj variacije drugačne, ampak dinamika je podobna. In z nekimi hudo represivnimi ukrepi tega ne bomo nikoli dokončno izničili, sploh pa ne v družbi, kjer vlada toliko …

Podcast na RTV SLO – O medvrstniškem nasilju – 10.4.2025, Ljubljana Preberite več »

O medvrstniškem nasilju na Prven – RTV SLO – 9.4.2025

V zadnjem času smo priča več odmevnim primerom medvrstniškega nasilja, ki pretresajo šole, starše in celotno družbo. Kako se to nasilje dogaja, kaj pomeni za otroke, in predvsem – kaj lahko storimo? O tem sva danes ob 8h na radiu Prvi RTV SLO govorili z Metko Pirc . Dotaknili sva se vprašanj: • Kako nasilje med vrstniki izgleda v praksi? • Zakaj ni vedno očitno? • Kako lahko starši pomagamo – ne le svojemu otroku, ampak tudi širši skupnosti? • In kakšne rešitve obstajajo? Vsak otrok si zasluži varno okolje. Začnimo pri pogovoru, poslušanju, učenju in zgledu. Posnetek oddaje lahko …

O medvrstniškem nasilju na Prven – RTV SLO – 9.4.2025 Preberite več »

Predavanje o jezi: Kako obvladati čustvene viharje v sebi – za Osnovnošolce na OŠ Dravograd, 7.4.2025

Predavanje o čustvih – Kako obvladati čustvene viharje brez panike – Dan zdravja, OŠ Dravograd V okviru projekta Dan zdravja, sem danes na OŠ Dravograd izvedla predavanje za učence od 4. do 9. razreda. Pogovarjali smo se o čustvih – kakšna poznamo, zakaj se porajajo in kako jih prepoznati ter z njimi ravnati. Ugotovili smo, da ni slabih ali dobrih čustev – vsa so pomembna in so odziv na določeno situacijo.Ključno pa je, kako se nanje odzovemo. Posebej smo se posvetili čustvu jeze, ki je pogosto zelo intenzivno in lahko vodi do nepremišljenih reakcij. Učenci so spoznali strategije za boljše …

Predavanje o jezi: Kako obvladati čustvene viharje v sebi – za Osnovnošolce na OŠ Dravograd, 7.4.2025 Preberite več »

Podcast: Pozitivna samopodoba: ključ do zadovoljstva v zrelih letih – 7.4.2025

Nisi več ista – in prav je tako. Kako se sprejeti v vseh svojih spremembah V sredo, 9. aprila ob 10.00, vas vabim v Ženski klub, ki bo v živo/Live na moji Facebook strani : https://www.facebook.com/MendilloTania V tokratnem srečanju Ženskega kluba se bom pogovarjala z Dr. Lucijo Čevnik, doktorico socioloških znanosti, profesorico, publicistko, pisateljico in svetovalko. Najina tema bo : samopodoba Zakaj smo kljub življenjski modrosti pogosto še vedno ujete v stare vzorce – in kako jih preobrazimo Prepoznavanje negativnih vzorcev mišljenja in njihova preobrazba.​ Samopodoba in staranje: Kako ne izgubiti sebe, ko se telo spremeni Kaj pa če ne …

Podcast: Pozitivna samopodoba: ključ do zadovoljstva v zrelih letih – 7.4.2025 Preberite več »

Delavnica za osnovnošolce: O medvrstniškem nasilju – 1.OŠ Slovenj Gradec, 4.4.2025

MEDVRSTNIŠKO NASILJE – AKTUALNEJŠE KOT KDAJKOLI PREJ V zadnjem času opažamo porast medvrstniškega nasilja, predvsem preko spleta. A žal ni prisotno samo na družbenih omrežjih – tudi v šolah se pojavljajo različne oblike nasilja, ki pogosto ostajajo spregledane. Največji izziv? Otroci nasilja sploh ne prepoznajo. Ne vedo, da so žrtve. Ne vedo, kako reagirati kot opazovalci. Ravno opazovalci pa imajo največjo moč – večjo kot učitelji ali starši. Zato je izredno pomembno, da jih opolnomočimo, naučimo, kako prepoznati nasilje in kako ustrezno reagirati. Danes sem imela priložnost izvesti delavnico za učence na Prvi osnovni šoli v Slovenj Gradcu. Z njimi …

Delavnica za osnovnošolce: O medvrstniškem nasilju – 1.OŠ Slovenj Gradec, 4.4.2025 Preberite več »

Predavanje – Odnosi, ki nas ranijo v zgodnjem otroštvu – Knjižnica Šmarje pri Jelšah – 30.3.2025

Naši prvi odnosi – tisti, ki jih izkusimo v otroštvu – so temelj, na katerem gradimo vse prihodnje odnose. Način, kako so se naši starši ali skrbniki odzivali na naše potrebe, oblikuje naš stil navezanosti, ki nato vpliva na izbiro partnerjev, prijateljstva in celo način, kako dojemamo sebe. Varna navezanost – Če smo v otroštvu doživljali dosledno ljubezen in varnost, bomo kasneje lažje gradili zdrave in zaupljive odnose. Preokupirana navezanost – Če so bile naše izkušnje nepredvidljive ali smo se morali vedno znova dokazovati za ljubezen, lahko v odraslosti postanemo nagnjeni k pretirani potrebi po potrditvi in strahu pred zapuščenostjo. …

Predavanje – Odnosi, ki nas ranijo v zgodnjem otroštvu – Knjižnica Šmarje pri Jelšah – 30.3.2025 Preberite več »

Pogovorna TV oddaja: O izzivih novodobnega starševstva – Velenje, 24.3.2025

IZZIVI STARŠEVSTVA DANES V oddaji Aktualno sem bila gostja pri Tanji Vidic Goršak , kjer sva spregovorili o izzivih sodobnega starševstva. Starševstvo je čudovita, a hkrati zahtevna pot – polna ljubezni, veselja, pa tudi dvomov in pritiskov. Pogovarjali sva se o tem, kako so se pričakovanja staršev skozi čas spremenila, kako usklajevati družinsko in poklicno življenje ter ali smo danes kot starši pod večjimi pritiski kot nekoč. Dotaknili sva se tudi pomena postavljanja mej otrokom v digitalnem svetu, izzivov vzgoje v času družbenih omrežij in nerealnih pričakovanj “popolnega starša”. Ali lahko ostanemo avtoriteta brez kaznovanja? Kako naj otroku postavimo zdrave …

Pogovorna TV oddaja: O izzivih novodobnega starševstva – Velenje, 24.3.2025 Preberite več »

Predavanje z delavnico za otroke: O dinamiki medvrstniškega nasilja – 24.3.2025, Ribnica na Pohorju

Skupaj proti medvrstniškemu nasilju! Danes sem na eni izmed koroških osnovnih šol izvedla delavnice o medvrstniškem nasilju – z najmlajšimi in starejšimi osnovnošolci smo govorili o pomenu spoštovanja, prijaznosti in poguma, da rečemo NE nasilju. V okviru projekta VGC+ ozaveščamo mladostnike o pomembnih temah, ki vplivajo na njihovo varnost in dobro počutje. Akcija #OdpikajmoNasilje nas opominja, da je vsaka prijazna beseda, vsako dejanje podpore in vsaka postavljena meja pomemben korak k bolj varnemu okolju. Vsak od nas lahko prispeva k spremembi!

Predavanje: Kako nas zgodnji odnosi zaznamujejo za vse življenje – Knjižnica Šmarje pri Jelšah, 26.3.2025

Izkušnje, ki jih otrok pridobi v zgodnjem otroštvu, predvsem v odnosu z materjo (oz. v odnosu s svojim prvim najvidnejšim skrbnikom), so ključnega pomena za oblikovanje njegove osebnosti. Ta prva in ena najmočnejših medosebnih vezi pa ne določa le otrokove osebnosti, temveč močno zaznamuje tudi odnose in povezave v njegovem kasnejšem življenju. Vpliva na oblikovanje njegovih pričakovanj, vrednot, na način njegovega razmišljanja, zaznamuje, kakšne ljudi ta oseba privlači v svoje življenje, na izbiro partnerja in nenazadnje vpliva tudi na vzgojo njegovih otrok. Lucija Čevnik je doktorica socioloških znanosti, profesorica, specializantka lacanovske psihoanalize, publicistka, mentorica in svetovalka za reševanje nezdravih odnosov …

Predavanje: Kako nas zgodnji odnosi zaznamujejo za vse življenje – Knjižnica Šmarje pri Jelšah, 26.3.2025 Preberite več »

Pogovorna skupina za mladostnike – marec, 2025 – MOCIS Slovenj Gradec

Odpiramo novo pogovorno skupino za mladostnike. V okviru skupine bomo govorili o različnih izzivih, težavah, stiskah, s katerimi se soočajo mladi. Ustvarjamo varno okolje, kjer lahko spregovoriš brez obsojanj. Delimo izkušnje in nudimo podporo, ko nas preplavijo skrbi. Srčno vabljeni. Več informacij in povezavo do prijavnice, najdete na Mocis Center za izobraževanje odraslih Slovenj Gradec

Scroll to Top